Naučte sa ako tvoriť ľudové... vydoluj v sebe remeselníčku :)

Stretnutie ľudového druhu.

Remeselný kurz : Remeslo v obci je venované, každý mesiac novej ľudovej téme. Práce sú previazané s ročnými obdobiami alebo tradíciami. Výhodou je, že nikam nechodíte, tvoríme vo vašej obci. Remeselníčky si odnesú nový remeselný výrobok a zručnosť + dostanú certifikát za snahu. Chcem prebudiť v ženách ľudové tvorkyne, ktoré budú ľúbiť remeselnú tvorbu a budú ju robiť od  ♥️ 

Aká remeselníčka zo mňa bude?

tkáčka, krajčírka, bábkarka, maliarka, výšivkárka, košikárka, šperkárka, výrobkyňa šúpoľových bábik, drotárka, záložkárka, výrobkyňa vianočných a veľkonočných dekorácií...

Dielničky v kocke

 • každý mesiac nová ručná práca - začíname v októbri
 • 2 hodiny remesleného majstrovania a tvorenia
 • dielničky sa konajú na škole v čase 17:00- 19:00
 • min. 5 detí - max. počet detí je 8 v jednej remeselnej skupine
 • dielničky sú vhodné pre každého, kto rád tvorí od 9 rokov 

Čo na teba čaká?

 • každý remeselník dostane remeselnú truhlicu - sadu
 • všetok potrebný materiál pekne uložený v truhlici
 • pomôcky potrebné k tvojej tvorbe
 • kreslený postup pre majstrovanie doma
 • históriu daného remesla na A4 - forma koláže
 • stretneme sa prírodným materiálom ako šúpolie, rákos, šišky, konáriky

Čo mi dáva táto skúsenosť?

 • precvičujem si jemnú motoriku, kreativitu, motiváciu a tvorbu 
 • vychutnávame si spoločné majstrovanie a kecáme
 • dostávam jednoduché vysvetlenie postupov
 • učim sa novú manuálnu zručnosť - ktorú určite využijem

Aktuálny kurz na Október :

Kurzšúpoľové začiatky 
Šúpoľové parádnice

Tohoročné šúpolie sa mi už suši a teší sa - ževraj na našu tvorivú akciu. Vraj nech vyrobíme veľa šúpolienok, lebo aspoň niečo z neho vznikne na pamiatku a potechu :). Šúpoľové bábiky môžu vyzerať dosť náročne, ale je to príjemná práca a určite ju spolu zvládneme. Úžasne  krásny pocit, keď vám pod rukami vzniká - taká bábika ako si prajete. Je to vaše jedinečné dielko, do ktorého vkladáte kus svojej duše. 
V skorších dobách ľudia pripisovali bábikam rôzne magické vlastnosti, Dokonca verili, že je v nich ukrytá naša intuícia.

Dátum: mení sa od obce - raz mesačne
ČAS: 17:00
Miesto: vaša obec
Trvanie:
 2 hodinky - prípadne kým dokončíme prácu
Cena: 29€ -platba bankovým prevodom

Materiál a pomôcky sú pravdaže pripravené.
Registruj sa a vyrob svoju vlastnú šupolovú bábiku...

Boho šperky

Kurzzačiatočník
Boho v truhliciozdobme sa 

Máme rozbehnuté leto a k tomu parádne patrí Boho štýl. Ten je užasný a intuitívny. Možeš si vyrobiť svoje originálne šperky - ktoré budú reprezentovať pocity a emócie. Možno do nich skryješ svoje ochranné prvky, alebo znaky ktoré ťa posilujú. Všetko je na fantázií. Slučky, srdiečka, gorálky... to všteko pomôže, vyjadriť tvoju osobnosť. A ak si neveríš, tak si ukážeme napríklad tieto na obrázku a určite ťa potom napadne niečo tvoje... naozaj na 100% :)

Drotárske základy

Kurzzačiatočník
Drotárske základy& pekne od Adama

Na týchto dielničkách sa naučíme, takéto pekné - začiatky drotárskeho remesla. Sú to jednodúche, ale aj dekoratívne slučky. Zvonček a šiška napríklad na stromček, alebo ozdoba do okna. Ak čas dovolí - môžme isť aj do naročnejších prvkov. Z týchto základov vznikaju neskôr - tie veľkolepé diela. Tak čo ideme do toho?

Hrátky s drátky

Kurzdám to bez základu
Drôtené hrádky s drátky

Ak si vyberiete tieto dielničky, naučíte  sa vyrobiť takéto jednotuché výrobky a pôjde nám to "ako po drátku". Prácu určite zvládnete, vybrala som námety pre začiatočníkov. Základ prác si vždy vyskúšame na vzroke na nečisto a potom ho využijeme na tvorbe ozajstného dielka. Toto je výber z techník, ktoré používali starí majstrí drotári. Počas celých dielničiek budem asistovať, takže si odnesiete svoje ľudové dielko + vedomosť o našom kulturnom dedictve. Ak sa vám pozdáva táto možnosť, určite sa ozvite a naplanujeme spoločný termín.


Spolupráca s chránenou dielňou PRIMA - každá truhlica je kompletovaná v PRIME

Recenzia od etnologičky a autorky kníh o tradíciach a zvykoch :

"Nápady k Barborkinej truhlici sú skvelé, originálne a vychádzajú z tradičnej ľudovej kultúry, najmä z ľudových doplnkových remesiel osviežené súčasnosťou. Vás námet je originálny a precvičí mysle i zručnosti malých i veľkých. Zaujali ma aj príbehy, ktoré ponúkate ku každej truhlici a tak to má byť. Život, práca a umenie našich predkov je nevyčerpateľnou studnicou inšpirácií a Vy ste ich dokázala pretaviť a dať im nový život."

PhDr. Katarína Nádaská, PhD – etnologička


Odoberaj novinky z truhlice: napríkald - aký nový kurz som vyhútala

Certifikáty z ÚĽUVu - Ústredie ľudovej umeleckej tvorby

Tkanie na krosnách

Pokročme v čase o pol roka neskôr. Ďalší kurz v Ústredí ľudovej výroby a úspešne dokončený. S hrúznicou odpracovaných hodín v počte 105 a priamo na veľkom drevenom tkáčskom stave.  

Šupoľové dobrodružstvá

Bolo to v roku Pána 2017 a ja som nabrala všetku odvahu a zapisala sa do kurzu Šupolových bábik v ÚĽUV-e. Kurz bol parádny a otvoril mi úžasné čarovné dvere do remesielného sveta.

Chceš sa prihlásiť a stále váhaš? Poraď sa s Barborkou!